امام جواد سلام الله عليه :

إيّاكَ ومُصاحَبَةَ الشِّرّيرِ، فَإِنَّهُ كَالسَّيفِ المَسلولِ يَحسُنُ مَنظَرُهُ ويَقبُحُ أثَرُهُ؛
از همنشينى با شرور بپرهيز؛ چرا كه مانند شمشير آخته، خوشْ منظر و زشتْ اثر است
حكمت نامه جوان ص 217
 
مراسم شرح و قرائت زیارت جامعه کبیره ماه جمادی الثانی
»زمان برگزاری: جمعه 19 بهمن 1397 از ساعت 19
» محل برگزاری: خیابان ایران، ابتدای خیابان شهید مهدوی پور(بازارچه سقاباشی) حسینیه علی ابن موسی الرضا علیه السلام
 


به مناسبت فرا رسیدن نیمه شعبان سالروز میلاد امام عصر ارواحنا فداه چاپ
نوشته شده توسط حاج علیرضا بکایی  /  دوشنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۴

این راه رفتنی است!

مدتی پیش در حال جست و جو در دنیای گسترده اینترنت بودم . به طور اتفاقی با یک دانشجوی اهل تحقیق اما سنی مذهب آشنا شدم . سخنان و بحث های متعددی بین ما مطرح شد ، از جمله در مورد حدیث معروف «هر کس بمیرد و امام زمانش را نشناسد ، به مرگ زمان جاهلیت از دنیا رفته است» (من مات و لم یعرف امام زمانه مات میتهً جاهلیه) . با هم گفت و گو کردیم . این جوان دانشجو نامش «بن جاحد» بود و راجع به این حدیث سوالاتی داشت . جالب این بود که اصلاً از وجود چنین حدیثی اطلاع نداشت و به قول خودش این روایت او را سخت به فکر فرو برده بود .
ابتدا از مدرک حدیث سوال کرد . گفتم علامه امینی در کتاب گران قدر الغدیر جلد 10 صفحه 360 از کتب متعددی از اهل سنت آن را نقل کرده است . برایم شگفت آور بود که از کتاب الغدیر و علامه امینی هم اطلاعی نداشت و برای اولین بار نامش را می شنید . قدری راجع به این موارد توضیح دادم . چون او جوانی اهل مطالعه بود ، از من پرسید : آیا از محتوای این حدیث می توان در قرآن هم سراغی گرفت ؟
گفتم : بله ، آیه 70 سوره اسراء می فرماید : در قیامت ، هر گروهی را با امامشان فرا خواهیم خواند . معلوم است که هر کس یا هر گروهی که امامی از جانب خدا نداشته باشند ، و به عبارت دیگر هر کس یا گروهی به امام واقعی خود «جاهل» باشند و در واقع او را «نشناسند» و با همان حالت بمیرند ، با «مرگ جاهلی» از دنیا رفته اند .
نام پدر!
بن جاحد گفت : بنابراین ، شناسنامه حقیقی هر کس در ارتباط با امام زمانش رقم می خورد . گفتم : نکته بسیار جالبی گفتی ! در این دنیا نیز هنگام شناسایی افراد یکی از شناسه های معروفاو «نام پدر» است . در آخرت نیز شناسه اصلی هر کس «نام امام» اوست و چون امام ، پدر معنوی انسان است ، پس در آخرت نیز در حقیقت «نام پدر» یا «نام امام زمان» او را می خواهند . اتفاقاً یکی از سوالات فرشته نکیر و منکر در شب اول قبر همین است که می پرسند : «امام تو کیست؟» (من امامک؟)


سعادت و رستگاری امت در گرو مسألةامامت
در این جا من فرصت را غنیمت شمرده و به بن جاحد گفتم : به نظر تو ، این حدیث چه تاثیری در سرنوشت مسلمانان جهان دارد ؟
بن جاحد فرصتی از من خواست تا به تحقیق بپردازد . حدود دو هفته از این مساله گذشت . بعد از این مدت ، وقتی با او ارتباط گرفتم ، گفتم : دوست عزیز پژوهش ات به کجا انجامید ؟
گفت : راستش ، نتوانستم کتاب الغدیر را پیدا کنم . علمای ما هم جواب سر راستی به من ندادند . اما من با جست و جو و زحمت فراوان در اینترنت به آن دست پیدا کردم . در درستی حدیث هیچ تردیدی ندارم . در مورد سؤالی که شما پرسیدید ، باید بگویم این حدیث برایم بسیار عجیب بود ، چون دیدم سرنوشت هر کس و هر گروهی در دنیا و آخرت به آن گره خورده است . اما در آخرت ، همان آیه 70 سوره اسراء خیلی گویا و رسا بود . و اما در دنیا نیز من خیلی در سرنوشت امت اسلام در همین زمان فکر کردم . دیدم حقیقتی غیر قابل انکار وجود دارد که نمی توان آن را نادیده گرفت . من به این نتیجه رسیدم که اگر مسلمانان همه در تحت ولایت و رهبری «یک امام الهی» بودند ، چنان اتحاد و اقتداری میان آنان حاصل می شد که هیچ قدرتی نمی توانست آنان را شکست دهد ؛ اما الان نه تنها اتحاد و اقتداری ندارند ، بلکه بسیار هم در حال تفرقه و ذلت هستند .
اما من نمی دانم این «یک امام الهی» چه کسی می تواند باشد؟
من گفتم : بسیار خب دوست من ! یک نظریه این است که ما به همین وضع مسلمانان در حال حاضر تن در دهیم ؛ که البته سرنوشتی بهتر از آن چه که شما گفتید ، نخواهند داشت .
اما یک تز و نظریه هم وضعیتی است که بگوییم «امام زمان» مسلمانان در این زمان همان «مهدی موعود» است که وصفش در کتاب های شیعه و سنی هر دو آمده است . ببین دوست عزیز ! ما شیعیان می گوییم او دوازدهمین خلیفه و جانشین پیامبر خدا صلی الله علیه و آله است که به امر و حکمت الهی الآن غایب است و شوون و حالات او ، از جمله همین غایب بودنش نیز در کتاب های روایی همه مسلمانان آمده است .
اما او در زمان غیبت خود ، نایبانی دارد که ما از آنان به مراجع تقلید ودررأس آنها ولی فقیه تعبیر می کنیم . امروزه امام زمان مسلمانان همین مهدی موعود است و ولی فقیه و حاکم الهی امت اسلام که نایب اوست از طرف او بر مسلمانان ولایت دارد . امام متأسفانه حزب هایی افراطی مانند طالبان ، القاعده ، سلفی ها ، تکفیری ها و وهابیت متأسفانه فضای فکری مسلمانان را با تبلیغات منفی و مسموم خود آن قدر آلوده و غبارآلود کرده اند که نمی گذارند حقایقی که در کتب اهل سنت نیز آمده ، به گوش امت اسلام برسد .
دوست من ! خوب دقت کن ! بحث من در اینجا اصلاً بحث شیعه و سنی نیست . من می گویم آیا سرنوشت امت اسلام در مقابل صهیونیسم و استکبار جهانی ، جز با وجود یک رهبر و امام الهی می تواند به قدرت و پیروزی بینجامد ؟
آیا «مرگ جاهلی» جز با یک «حیات جاهلی» می تواند رقم بخورد ؟ یعنی در واقع ، کسی به مرگ جاهلی می میرد که در دنیا با حیات جاهلی و بدون ارتباط اعتقادی و عاطفی و عملی با امام زمانش به سر ببرد و زندگی کند . معلوم است کسی که به سرچشمه ایمان و معرفت و فضیلت دسترسی نداشته باشد ، مثل کسی است که در یک کویر خشک و سوزان به سر ببرد . چنین کسی هم تشنه خواهد زیست ، هم تشنه خواهد مرد . یعنی حیات و مرگش یک صفت مشترک دارد . حیات و مرگ انسان جاهل به امام زمانش نیز یک صفت مشترک دارد و آن ، «جاهلیت» است .
من در ارتیاط های مختلف با بن جاحد ، از این مطالب می گفتم و او هیچ جوابی نمی داد . معلوم بود که هم پاسخی ندارد و هم تحت تاثیر این حدیث شریف قرار گرفته است . حقیقتاً سرنوشت امت اسلام به این روایت بستگی دارد .
اما از این بعد که بگذریم ، سرنوشت ملت مسلمان ایران در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نیز در پرتو پیوند با این حدیث ، یعنی ولایت و امامت امام زمان علیه السلام رقم خورده است . چنان که مساله ولایت فقیه و نیابت آن حضرت به آن اشاره شد .
در بُعد فردی نیز باید دانست که رشد و تعالی و سیر معنوی و عرفانی هر انسانی به ارتباط روحی و معنوی او با امام زمانش وابسته است . و در یک سخن ، دوری از مرگ جاهلی و تحقق حیات عارفانه و الهی هر کس ، تنها و تنها با این ارتباط و توجه و توسل با حجت بالغه الهی در هر زمان ، محقق می گردد . آری ، این راه ، رفتنی است و فقط هر کس آن را طی کند ، شیرینی و حلاوتش را خواهد چشید .

 

 
دانلود کتاب ره توشه مناجاتیان حاج علیرضا بکایی