امام جواد سلام الله عليه :

إيّاكَ ومُصاحَبَةَ الشِّرّيرِ، فَإِنَّهُ كَالسَّيفِ المَسلولِ يَحسُنُ مَنظَرُهُ ويَقبُحُ أثَرُهُ؛
از همنشينى با شرور بپرهيز؛ چرا كه مانند شمشير آخته، خوشْ منظر و زشتْ اثر است
حكمت نامه جوان ص 217
 
مراسم شرح و قرائت زیارت جامعه کبیره ماه جمادی الثانی
»زمان برگزاری: جمعه 19 بهمن 1397 از ساعت 19
» محل برگزاری: خیابان ایران، ابتدای خیابان شهید مهدوی پور(بازارچه سقاباشی) حسینیه علی ابن موسی الرضا علیه السلام
 


به مناسبت 17ربیع الاول ،میلاد خجستة حضرت امام صادق علیه السلام چاپ
نوشته شده توسط حاج علیرضا بکایی  /  سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۲۵

شش گوهر ، از ششمین گوهر

آن چه در پی می آید شش گوهر گران بهای اخلاقی ، معرفتی و عملی از ششمین گوهرگنجینه امامت و ولایت ، حضرت امام جعفر صادق علیه السلام است که خصوصاً به جوانان عزیز تقدیم می گردد . این شش گوهر ، از ویژگی های شخصیت والای آن حضرت اتخاذ شده است .

علم و دانش

مشهورترین ویژگی حضرت امام صادق علیه السلام ، علم و دانش آن حضرت است . پیام این ویژگی برای جوانان شیعه و مسلمان این است که همه ارزش و جایگاه انسانی هر جوان دانش و بزرگی شخصیت هر کس به قدر علم و دانایی اوست . اگر چه در این بحث ، تقدم و اولویت با علم معنوی و دینی است ، اما قطعاً بهره وری از علوم تجربی روز نیز سهم بزرگی در این عرصه دارد ؛ به علاوه این که علوم تجربی نیز می تواند انسان را در بهره مندی از علوم معنوی و شناخت دینی یاری رساند . در مکتب امام صادق علیه السلام جوان بی سواد یا کم سواد فضیلت چندانی ندارد . امروزه در نظام مقدس اسلامی ایران بر همگان روشن شده که تحقق اهداف مقدس این نظام ، زمینه اقتدار و افتخار آن و حتی زمینه برتری تسلیحاتی ، نظامی ، سیاسی و اقتصادی بر دیگران ، همه و همه در گرو برتری علمی ماست که عمده آن بر دوش جوانان قرار دارد .

معرفت و بصیرت دینی

در کنار علم و دانش ، معرفت و بصیرت دینی مهم ترین نیاز جوان امروز به شمار می رود . هیچ یک از این دو به تنهایی زمینه ساز رشد و تعالی و موفقیت فرد و جامعه را تضمین نمی کند . این دو ، به منزله دو بال برای پرواز انسان محسوب می شود . یک جوان شیعه و مسلمان باید دین شناس باشد ؛ به علاوه این که بصیرت نیز داشته باشد . این موارد در کلمه «تفقه» خلاصه شده که در روایات ما مورد تاکید قرار گرفته است . «تفقه در دین» یعنی داشتن شناخت عمیق و معرفت ریشه دار و مستدل و عقلانی از اسلام . از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرموده اند دوست دارم با تازیانه جوانان شیعه را به علم آموزی وادار سازم .

نشر معارف ولایت

جوان مسلمان باید با اقتدا به مولای خود امام صادق علیه السلام عامل نشر و گسترش معارف ولایت باشد . البته این امر ، یک قله بلند را نشان می دهد که قبل از ان مراحل دیگری است ، مانند شناخت مکتب ولایت و اهداف و آرمان ها و معارف آن . تا کسی خود از یک حقیقت آگاه نباشد ، نخواهد توانست نشر دهنده آن باشد . امام صادق علیه السلام خود در نشر معارف مکتب ولایت مجاهدات بسیاری را متحمل گردید . جوانی که در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران زندگی می کند باید دریابد این نظام یک «نظام ولایی» است ؛ و درک کند معنای ان چیست ؟ نسبت آن با اسلام و ولایت امام معصوم کدام است ؟ برتری ها و امتیازاتش بر سایر نظام ها چیست ؟ و امثال این حقایق و معارف .

مکتب ولایت ائمه علیهم السلام چه ویژگی هایی دارد؟ و ..

خودسازی

امام صادق علیه السلام امام و رهبر انسان های وارسته ، خودساخته و شایسته است و بهترین دورانی که می توان خودسازی را با موفقیت قرین نمود، دوران جوانی است . جوانی در واقع یک سرمایه بی پایان است و انسان می تواند با آن حتی به همسایگی شهیدان و انبیا و اولیا برسد . آیا پیروان امام صادق علیه السلام تاکنون توانسته اند از این سرمایه بی پایان استفاده کنند ؟ شهیدان راه خدا از یک سو و جوانانی را که در مسیر علم و تهذیب مجاهدت می کنند از سوی دیگر ، از کسانی بوده اند که حقیقتاً با پیروی از امام صادق علیه السلام از آن به بهترین وجه استفاده کرده اند .

صدق و صداقت

اسم «صادق» از مسما و محتوایی ارجمند و ارزشمند برخوردار بوده و بیانگر فضیلت صدق و صداقت از مرحله زبان تا مرحله جان و شخصیت والای آن حضرت است . پیام این فضیلت گرانقدر برای ما ، حداقل ، همان مرتبه زبانی است و کسی می تواند پیرو و شیعه امام صادق علیه السلام باشد که این مرحله را با موفقیت پشت سر نهاده باشد .

آمادگی برای فداکاری در راه خدا

از بزرگ ترین نیازهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران امروز ، وجود جوانانی است که با طی مراحل قبلی به مرحله آمادگی برای دفاع از اسلام و انقلاب برسند ؛ و مکتب امام صادق علیه السلام مکتب پرورش چنین جوانانی است . آری ، در واقع انقلاب و نظام ، بلکه همه انسانها نیازمند به امام صادق علیه السلام اند ؛ و البته این اجمال را تفصیلی شایسته لازم است و آن نیز نیازمند مجالی وسیع می باشد.

 
دانلود کتاب ره توشه مناجاتیان حاج علیرضا بکایی