امام جواد سلام الله عليه :

إيّاكَ ومُصاحَبَةَ الشِّرّيرِ، فَإِنَّهُ كَالسَّيفِ المَسلولِ يَحسُنُ مَنظَرُهُ ويَقبُحُ أثَرُهُ؛
از همنشينى با شرور بپرهيز؛ چرا كه مانند شمشير آخته، خوشْ منظر و زشتْ اثر است
حكمت نامه جوان ص 217
 
مراسم شرح و قرائت زیارت جامعه کبیره ماه جمادی الثانی
»زمان برگزاری: جمعه 19 بهمن 1397 از ساعت 19
» محل برگزاری: خیابان ایران، ابتدای خیابان شهید مهدوی پور(بازارچه سقاباشی) حسینیه علی ابن موسی الرضا علیه السلام
 


دهم رجب میلاد فرخنده حضرت امام جواد علیه السلام چاپ
نوشته شده توسط حاج علیرضا بکایی  /  يكشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۱۷

راز و رمز سن امامت در امام جواد علیه السلام


همواره یکی از سوالات جدی در ارتباط با مکتب ولایت ، سن و سال برخی امامان معصوم هنگام رسیدن به مقام امامت بوده است . راستی چرا حضرت امام جواد الائمه علیه السلام باید در سن شش یا هفت سالگی به امامت برسد ، بخصوص اگر در نظر بگیریم که امامت ، مقامی بسیار بلند و مسولیت های امام نسبت به جامعه شیعه ، امت اسلام و جهان بشریت نیز بسی مشکل و فراوان است ؟
در این که خداوند قادر است سیر حوادث و مقدرات را به گونه ای تنظیم کند که امامت در سن جوانی و بالاتر به امام برسد ، تردیدی نیست . پس باید حکمت و حقایقی در این موضوع نهفته باشد . اما این حکمت ها چیست ؟ در پاسخ می توان گفت :


1-    قطعاً برخی از این اسرار و حقایق ار درک ما پنهان است و ما نمی دانیم که این ها چیست.
2-    اما آن چه می توان با عقل و خرد در این عرصه به آن پی برد ، بیشتر مساله امتحان الهی به ولایت و امام و حجت الهی است .
روشن است که اگر امام و حجت خدا در سن و سال بالا به امامت برسد ، چه بسا پذیرفتن ولایت و امامت او برای بسیاری از افراد سخت نباشد ؛ اما در سن و سال پایین ، افراد زیادی ممکن است در امتحان الهی مردود شوند ، زیرا پذیرش ولایت و امامت یک طفل شش یا هفت ساله واقعاً مشکل است .
و البته در طول تاریخ ، همواره سخت ترین امتحان خداوند از افراد یا امت ها همین ولایت بوده است ؛ ولایت انبیا و اولیا . و امروز نیز باز امتحان بزرگ الهی به ولایت است ؛ یعنی به ولایت امام معصوم . در این نیز شکی نیست که ولایت امام معصوم در این زمان در ولایت فقیه جامع الشرایط جلوه گر است که ما از او به «ولی فقیه» تعبیر می کنیم .
ما در زمان حضرت امام جواد علیه السلام نبودیم تا بنگریم ایمان و اعتقاد و ولایت پذیری مان چه گونه می بود ، اما چه بسا این امتحان بزرگ در زکمان غیبت امام معصوم راحت تر از آن زمان نباشد . در زمان حضرت امام جواد ، باز خود امام و حجت خدا (اگر چه در سن کم) حاضر و ظاهر بودند و گاه معجزات و کراماتی از خود بروز می دادند . لیکن در زمان ما امام اصلاً ظاهر نیستند . بنابراین ، درس بزرگ امامت امام جواد علیه السلام برای ما در این زمان آن است که بنگریم ولایت پذیری مان چه گونه است ؟
این همه تاکید ما بر مساله ولایت از چه روست ؟ از این رو که خود خداوند در قرآن بر آن تاکید فرموده و آن را (در آیه 3 و 67 سوره مائده) جان و روح و حقیقت اسلام به شمار آورده ؛ و قاطع و محکم بیان نموده است دین بدون ولایت را اسلام نمی داند . امروزه کم نیستند کسانی که به پندار خود مسلمانند ؛ نماز می خوانند ؛ حج می روند ؛ به فقرا کمک می کنند ؛ حتی اخلاق خوبی دارند ؛ کسب و کار حلال و مناسبی دارند ، اما در مساله ولایت تردید و یا انکار به خرج می دهند ! آن مسایل نباید ما را فریب دهد که آنها آدم های خوبی هستند ! بلی ، البته اعمال و کارهای خوب ، خوب است اما به تصریح خود خداوند ، اینان از داشتن اسلام حقیقی و اسلام مورد پسند الهی محروم اند و روشن است که عاقبت انسان منهای اسلام حقیقی به کجا خواهد انجامید . خداوند ابتدا به شخصیت انسان و اعتقادات او می نگرد و سپس به شخص و اعمال او . کسی که با امام و حجت خدا به لحاظ اعتقادی پیوند نداشته باشد (معتقد به ولایت او نباشد) ، آیا به خط اصیل هدایت و تکامل انسانی اتصال دارد ؟ پاسخ قطعاً منفی است ، درست مانند کسی که آن اعمال خوب را داشته باشد ، اما مشرک و بت پرست باشد ؛ آیا چنین شخصی اهل نجات و رستگاری خواهد بود ؟
آری ، درس مکتب امام جواد علیه السلام ، ولایت پذیری آگاهانه و همراه با معرفت است .
میلاد خجسته حضرتش بر همگان خجسته باد .

 
دانلود کتاب ره توشه مناجاتیان حاج علیرضا بکایی