امام جواد سلام الله عليه :

إيّاكَ ومُصاحَبَةَ الشِّرّيرِ، فَإِنَّهُ كَالسَّيفِ المَسلولِ يَحسُنُ مَنظَرُهُ ويَقبُحُ أثَرُهُ؛
از همنشينى با شرور بپرهيز؛ چرا كه مانند شمشير آخته، خوشْ منظر و زشتْ اثر است
حكمت نامه جوان ص 217
 
مراسم شرح و قرائت زیارت جامعه کبیره ماه جمادی الثانی
»زمان برگزاری: جمعه 19 بهمن 1397 از ساعت 19
» محل برگزاری: خیابان ایران، ابتدای خیابان شهید مهدوی پور(بازارچه سقاباشی) حسینیه علی ابن موسی الرضا علیه السلام
 


به مناسبت 25 شوال؛ سالگرد شهادت حضرت امام صادق علیه السلام چاپ
نوشته شده توسط حاج علیرضا بکایی  /  پنجشنبه ۰۷ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۵۹
هدیة گرانبها

حدیث جالب و تازه ای از امام صادق علیه السلام در کتاب نوشته بود. حدیث این بود : «دوست داشتم تازیانه ای در دست داشتم و با آن، جوانان شیعه را وادار می کردم دین خود را فرا بگیرند.» البته این، مضمون حدیث است، اما محتوای آن همین است که برایتان گفتم.
اینها بخشی از سخنان کسی بود که در سالروز شهادت حضرت امام صادق علیه السلام در جلسه بزرگداشت آن حضرت سخنرانی می کرد. سخنران می گفت :
البته کلمه تازیانه یک استعاره و کلمه سمبلیک است. معنای آن در مکتب ولایت، ضرورت دین شناسی است. «ضرورت» یعنی جوان مسلمان معنا ندارد در شناخت دین خود کوتاهی کند. به عبارت دیگر یک جوان در شرایط امروز جامعه و انقلاب ما، باید همانطور که برای مثلاً درس خود و برای ورزش و تفریح خود، برنامه دارد، حداقل به همین مقدار، برای شناخت دین و مکتب خود، برنامه داشته باشد و خود را موظف کند به این برنامه عمل نماید. «تازیانه» یعنی یک جوان آن قدر باید در قبال دین خود احساس مسئولیت کند که خود را وادار نماید با یک برنامه ریزی عملی و صحیح برای دین شناسی وقت بگذارد و به آن اهتمام ورزد.....

داشتم در عمق فرمایش امام صادق علیه السلام فکر می کردم که چه قدر امامان ما به مساله جوان اهمیت داده اند؛ و در واقع چقدر به شخصیت او احترام گذاشته اند. در حقیقت می دیدم امام صادق علیه السلام گویی دست یکایک جوانان را گرفته و دارند آنان را به سوی قله فضیلت و کرامت بالا می برند.
با شنیدن حدیث مذکور، متوجه شدم در هیچ مکتبی، رهبران و امامان آن تا این مقدار با جوانان رابطه برقرار نکرده اند و برای سعادت آنها دل نسوزانده اند. احساس کردم مثل اینکه امام صادق علیه السلام «یک پدر» است که برای فرزندان جوان خود احساس مسئولیت کرده و برای آنها نگران است؛ پدری که دوست دارد فرزندانش فرهیخته، فهیم، با شخصیت و عنصری باشند که به درد جامعه بخورند.
با خود گفتم : ای کاش این حدیث زیبا را قاب کرده و به دیوار خانه ها، ادارات  و محل کار خود می زدیم. مجسم کردم با دوستان خود الان در محضر مبارک آن حضرت نشسته و دوست داریم ایشان ما را موعظه کنند. دیدم ایشان همین حدیث گرانقدر را بیان می فرمایند.
قدری به فکر فرو رفتم و شرایط امروز جامعه، انقلاب اسلامی و دنیای پرغوغای امروز را در نظر آوردم و دیدم بزرگترین عاملی که موجب رشد و شکوفایی جوانان امروز کشورمان می شود، همین مساله شناخت و معرفت دین است؛ که اگر به خوبی شکافته و معنا شود، شناخت خود و شناخت جهان و کلاً شناخت حقایق عالم و اسرار جهان آفرینش و خلاصه همه شناخت ها را در بر دارد؛ چرا که اساساً دین، یک حقیقت جامع و کامل است...
لذتی که از این حدیث امام صادق علیه السلام می بردم، برایم جالب بود. تصمیم گرفتم آن را به عنوان یک هدیه بزرگ برای دوستانم ارمغان ببرم. البته در این که بتوانم اهمیت و بزرگی و زیبایی آن را برایشان توضیح دهم، مردد بودم؛ اما تردید نداشتم که اصل هدیه، ارزشمند و

 
دانلود کتاب ره توشه مناجاتیان حاج علیرضا بکایی