امام جواد سلام الله عليه :

إيّاكَ ومُصاحَبَةَ الشِّرّيرِ، فَإِنَّهُ كَالسَّيفِ المَسلولِ يَحسُنُ مَنظَرُهُ ويَقبُحُ أثَرُهُ؛
از همنشينى با شرور بپرهيز؛ چرا كه مانند شمشير آخته، خوشْ منظر و زشتْ اثر است
حكمت نامه جوان ص 217
 
مراسم شرح و قرائت زیارت جامعه کبیره ماه جمادی الثانی
»زمان برگزاری: جمعه 19 بهمن 1397 از ساعت 19
» محل برگزاری: خیابان ایران، ابتدای خیابان شهید مهدوی پور(بازارچه سقاباشی) حسینیه علی ابن موسی الرضا علیه السلام
 


به مناسبت 5 جمادي االاول سالروز ميلاد بزرگ بانوي قهرمان كربلا ، زينب كبري سلام الله عليها چاپ
نوشته شده توسط حاج علیرضا بکایی  /  يكشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۰۵:۵۴

مادر حماسه ها

اگر از شما بخواهند در يك تابلو ، نام شخصيت هايي جهاني را بنويسيد كه يادآور حماسه ، شكوه و عظمتي بزرگ و بي پايان هستند به نظر شما چند نام را مي توان نوشت ؟

اكنون اگر نام زناني با مشخصات مزبور را بخواهند ، فكر مي كنيد آنگاه نام چند نفر قابل ذكر خواهد بود ؟

آن چه قطعي است اين است كه در ميان شخصيت هاي حماسه آفرين و تاريخ ساز نام زنان بسيار كمتر از مردان است و چه بسا به تعداد انگشتان يك دست هم نمي رسد . اين نيز قطعي است كه «زينب» قهرمان كربلا يكي از آنان است .

نگاه ژرف و ملاك صحيح شناخت شخصيت ها ، اين موضوع را به ما متذكر مي شود كه نام «زينب» يادآور قهرماني است و تذكار قيام و حماسه و ظلم ستيزي و شهامت و شهادت ؛ و در يك سخن ياد آور عزت ، عظمت و اقتدار است و اگر او را به جاي «ام المصائب» ، «مام حماسه ها» بناميم قطعاً به حقيقت نزديك تر خواهد بود . البته اين در صورتي است كه مفهوم «مصائب» را به نادرستي همراه با ضعف ، ذلت ، شكست ، بيچارگي ، آوارگي و امثال تصور كنند .

اما اگر «مصائب» بر اساس قرآن و مكتب بالنده و سازنده ولايت ، به درستي معنا شود ، ام المصائب مترادف با همان «مام حماسه ها» خواهد بود ؛ زيرا مصائب حماسي آن گاه روي مي دهد كه كسي در مسير ظالم ستيزي باشد . كسي كه در برابر ظالمي بايستد و مردم او را ياري نكنند ، قطعاً مورد ظلم واقع شده و صدماتي به او وارد خواهد شد . در اين صورت اگرچه او «مظلوم » و « مصيبت ديده » است ، اما «قهرمان» نيز هست . اينجاست كه اگر زينب را «ام المصائب» بنامند در واقع « مادر حماسه ها و قهرماني ها » ناميده اند . اما متاسفانه اين حقيقت كمتر مورد توجه قرار مي گيرد .

باري ؛ اگر امتي پشتوانه هايي معنوي ، تربيتي ، اخلاقي ، علمي و حماسي همچون زهرا و زينب – كه سلام    بي كران حضرت سلام بر آنان باد – داشته باشد ، براي پويش راه رشد و اعتلاي معنوي و حتي مادي ، چيزي كم نخواهد داشت .

اما آيا ما ، اين پشتوانه هاي بزرگ و جهاني را به خوبي شناخته ايم ؟ آيا ما شخصيت «زينب قهرمان» را مي شناسيم؟

پاسخ در يك نگاه واقع بينانه ، هم مثبت است ، و هم منفي .

«مثبت» يعني اندك و به طور نسبي شناخته ايم .

و «منفي» است بدين معنا كه ظرفيت اين پشتوانه بزرگ بشري و جهاني بسيار بيشتر از آن است كه ما تاكنون شناخته ايم  . اگر زينب سلام الله عليها شخصيتي است كه انقلاب انساني و جهاني سالار شهيدان را بعد از عاشورا مديريت كرد و به ثمر رساند ، پس اين توان را دارد كه پشتوانه محكم و موثري براي انقلاب اسلامي ايران نيز باشد ؛ اما ما تاكنون از اين منظر به او نگاه نكرده ايم و الگوي خود را به درستي نشناخته ايم .

زينب سلام الله عليها نه تنها الگوي دختران و زنان ما در ساحت عفاف و حجاب است ؛ كه اسوه ما در استكبار ستيزي و پاسداري از عزت و شكوه امت اسلامي ، معلم فضيلت و آموزگار شجاعت نيز هست . چقدر اشتباه خواهد بود كه ما ، سالار شهيدان را «شهيد» بشناسيم اما زينب را «اسير! »

و در اين صورت چگونه مي توانيم انتظار داشته باشيم كه چنين كسي مي تواند الگوي جامعه و رهايي بخش انسانها از رذيلت ها و غل و زنجيرهاي اخلاقي ، فكري ، فرهنگي ، سياسي و مانند آن باشد؟! بايد اذعان كنيم زينب نيز همچون حسين سلام الله عليها ، هر دو ، اسوه آزادي و آزادگي و قهرمان حماسه و انقلاب اند . تنها در اين صورت است كه امكان تاسي و اقتدا به او را پيدا خواهيم كرد .

والسلام

 
دانلود کتاب ره توشه مناجاتیان حاج علیرضا بکایی