امام جواد سلام الله عليه :

إيّاكَ ومُصاحَبَةَ الشِّرّيرِ، فَإِنَّهُ كَالسَّيفِ المَسلولِ يَحسُنُ مَنظَرُهُ ويَقبُحُ أثَرُهُ؛
از همنشينى با شرور بپرهيز؛ چرا كه مانند شمشير آخته، خوشْ منظر و زشتْ اثر است
حكمت نامه جوان ص 217
 
مراسم شرح و قرائت زیارت جامعه کبیره ماه جمادی الثانی
»زمان برگزاری: جمعه 19 بهمن 1397 از ساعت 19
» محل برگزاری: خیابان ایران، ابتدای خیابان شهید مهدوی پور(بازارچه سقاباشی) حسینیه علی ابن موسی الرضا علیه السلام
 


ما به تو کوثر دادیم چاپ
نوشته شده توسط حاج علیرضا بکایی  /  سه شنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۵۹

به بهانة بیستم جمادی الثانی؛میلاد حضرت زهرا سلام الله علیها

آن گاه که خداوند با لحنی منت آمیز به پیامبر خود فرمود : «ما به تو کوثر عطا کردیم» کسی چه می دانست کوثر یعنی فاطمه ؛ و فاطمه یعنی همه چیز .
«ما به تو فاطمه دادیم » ، یعنی :
-    تو را در حفظ و نگهداری آن ؛
در پیروزی و استحکام آن
و در بسط و صدور آن یاری کردیم .
یعنی :
در حفظ سلسله بزرگ همه پیامبران تاریخ و حفظ اهداف و دستاوردهای آن عنایت خاص روا داشتیم .
یعنی :
اسلام را از خطر بزرگ سقیفه نجات دادیم ؛ خط اسلام ناب را از اسلام ابوسفیانی و اموی جدا کردیم .
یعنی :
استمرار خط نبوت و تداوم مسیر رسالت را تضمین کردیم ، زیرا این امر جز با تحقق خط امامت و ولایت اهل بیت امکان پذیر نبود ؛ و فاطمه – که سلام بی کران حق بر او باد – جان علی و امامت علی را از گزند خطرات مصون داشت .
او بود که بر علیه سقیفه فریاد زد ؛ روشنگری کرد ؛ قیام نمود ؛ احتجاج و استدلال کرد و تا پایان تاریخ اثبات کرد خط مستقیم الهی تنها و تنها با ولایت علی و آل علی تامین و تضمین می شود . اکنون بعد از 14 قرن و هر چه بیش تر هم که بگذرد ، هیچ کس حق ندارد در بطلان خط سقیفه و حقانیت ولایت علوی تردید کند ؛ زیرا فاطمه را می بیند که در متن تاریخ ایستاد و بر علیه سقیفه موضع گرفته است ؛ و چون موضع او موضع پیامبر و خداست (چنان که بارها پیامبر خدا صلی الله علیه و آله فرمود : خشنودی فاطمه خشنودی من است و ان نیز خشنودی خداست ؛ و نارضایتی فاطمه نارضایتی من و خداست) ، پس خط سقیفه قطعاً باطل است .

«ما به تو فاطمه دادیم» یعنی حجت را بر همگان تمام کردیم . یعنی اعلام کردیم طرف حق طرفی است که فاطمه آنجا ایستاده است . آنجا که فاطمه ایستاده ، نبوت و رسالت و هدایت و سعادت نیز همان جاست . حتی اگر فاطمه فریاد نیز نمی زد و قیام هم نمی کرد ، همان صرف وجود و حضورش کافی بود که همگان حق را تشخیص دهند و بدان سو روند .
در روز قیامت کسانی رو سپید و اهل نجات خواهند بود که اکنون با فاطمه و در طرف فاطمه ایستاده اند . در آن روز نیز حجت خواهند داشت و خواهند گفت : خداوندا ! فاطمه در دنیا عطیه پیامبر تو بود ؛ و پاره تن و قلب و روح او ؛ پس ما که در کنار فاطمه بودیم در حقیقت در کنار پیامبر تو و با اسلام حقیقی بوده ایم .
اما آنان که در این دنیا راه خود را از فاطمه جدا کنند و ننگرند که او از چه کسی – یعنی علی – حمایت کرد و از ولایت و حق حاکمیت او دفاع نمود ، در قیامت چه حجتی خواهند داشت ؟
شاید عده ای بگویند : ما فاطمه را دوست داریم و همین کافی است که ما طرفدار او باشیم .
اما اینان باید بدانند «طرفدار» یعنی «طرف او را داشتن» ؛ «در طرف او بودن» و این یعنی در طرف مقابل او قرار داشتن .
چه گونه ممکن است کسی بگوید : من طرف فاطمه هستم اما طرف مقابل او و طرف کسانی که فاطمه آنان را نفرین کرد ، قرار بگیرند ؟!
چه گونه ممکن است کسانی بگویند ما فاطمه را دوست داریم ، اما مواضع سیاسی اورا قبول نداریم ؟!
آری ، خدا به پیامبرش فاطمه داد و در حقیقت استمرار دین او را تضمین کرد . اگر او در قرآنش فرموده : «ما خود قرآن را نازل کردیم و خود نیز آن را حفظ می کنیم » (سوره    ، آیه) در واقع به وسیله فاطمه این امر را تحقق بخشید . آیا با وجود بنی امیه نام و نشانی از اسلام و قرآن باقی می ماند ؟ و چه کسی از همان نخست انحراف ، مقابل بنی امیه ایستاد ، جز فاطمه ؟
راستی اگر مسلمانان دنیا می دانستند این اسلام و قرآنی که در دست آنان است ، به برکت فاطمه و فداکاری او به آنان رسیده ، قدر حضرتش را بیشتر می دانستند و حرمت او را زیباتر پاس می داشتند . اگر عده ای – همچون وهابیت مزدور و سلفی های خبیث – گاه در شهید شدن فاطمه تشکیک می کنند ؛ گاه در عصمتش و گاه نیز چون و چرا می کنند چرا دو ماه فاطمیه       می گیرید و عزای زهرا را بر پا می کنید ، چنان چه غافل باشند نمی فهمند همین اسلام که از آن دم می زنند به برکت دخت گران قدر پیامبر خدا صلی الله علیه و آله به آنان رسیده است ؛ و بنابراین باید همیشه در عزای او گریست ، چرا که او از هستی خود در راه اسلام گذشت . و اگر متعمداً چنین می گویند ، بدانند که در مقابل اسلام و پیامبر صلی الله علیه و آله ایستاده اند .
اگر خداوند در قرآنش به پیامبر صلی الله علیه و آله می فرماید : «و رفعنا لک ذکرک» : ماییم که نام تو را رفعت و عزت بخشیدیم و جاودانه گشته ای ؛ به حقیقت سوگند که این امر از فداکاری فاطمه نشات می گیرد ، زیرا اگر فاطمه نبود و فداکاری نمی کرد اکنون دیگر حتی نامی از اسلام و پیامبر صلی الله علیه و آله در روزگار برجای نبود .
و اگر خداوند فرمود : «ما به تو فاطمه دادیم» ؛ یعنی : نسل تو را از طریق همین یک دختر در همه عالم منتشر کرده و گسترانیدیم . دشمنانی که به پسر نداشتن پیامبر خدا صلی الله علیه و آله دل خوش کرده بودند که با رحلت آن حضرت دینش نیز رحلت خواهد کرد ، نمی دانستند خدا دختری به پیامبرش عطا فرمود که نسل مبارکش دنیا را فرا خواهد گرفت .
با اینکه ستمگران تاریخ فرزندان فاطمه را گروه گروه می کشتند و در لای دیوارها می نهادند ، اما به برکت این کوثر ، خداوند چنان کثرت و عنایتی به پیامبرش فرمود که اکنون فرزندان فاطمه در جای جای عالم حضور دارند . و این ، فقط داستان نسل رسمی پیامبر خدا صلی الله علیه و آله است ؛ و گرنه اگر فرزندان معنوی آن حضرت را نیز در نظر آوریم ، در حال حاضر هر جا فریادی بر علیه ستمگران در عالم بلند است ؛ هر جا مرگ بر استکبار گفته می شود ؛ هر جا بر علیه سقیفه – که امروز شامل همه مستکبران می شود – شعاری هست و هر کجا پرچم آمریکا و رژیم اشغالگر قدس به آتش کشیده می شود ، بی تردید جلوه ای از مبارزه فاطمی آنجا تجلی کرده و پرتوی از نسل معنوی زهرایی در وجود انسان ها رخ نموده است .
..... و آن گاه که خدا به پیامبرش صلی الله علیه و آله فرمود : «ما به تو کوثر دادیم» چه کسی می دانست که 14 قرن بعد ، فرزندی از تبار پاک فاطمه به نام خمینی کبیر رایت مبارزه فاطمی را بر دست گرفته و چنان به مستکبران عالم سیلی خواهد زد که برق آن چشم آنها را کور خواهد کرد ! و طرفه آن که این فرزند فاطمی در همان سالروز میلاد خجسته مادرش فاطمه به دنیا می آید !
.... و روزی همه عالم خصوصاً زنان درخواهند یافت که معنای «ما به تو کوثر دادیم» چیست . آنان سرانجام خواهند فهمید که شخصیت ، حقوق ، حرمت و عظمت زن تنها در سایه سار شخصیت فاطمه بر ایشان رقم خواهد خورد و جویباری از این کوثر زلال و حیات بخش کام آنان را نیز شیرین خواهد ساخت . اگر «روز زن» از این زاویه نگریسته شود ، آن گاه زنان عالم بلکه همه دنیا عکسی از تصویر بزرگ «ما به تو کوثر دادیم» را در قلب خویش به نظاره خواهند نشست و از اینکه خدا به آنان فاطمه عطا کرده و الگوی انسان شدن و انسان زیستن بخشیده ، بر خود خواهند بالید ؛ و آن روز قطعاً دور نیست و دیر نخواهد بود ؛ آری با ظهور فرزندش مهدی موعود ، این وعده به زودی محقق خواهد شد و ان حضرت با افتخار این که «اسو ه اش فاطمه است» جهان را به گلستانی عطرآگین از فضیلت ، کرامت ، عدالت و سعادت برای انسان ها تبدیل خواهد کرد . ان شاء الله
میلاد آن اسوة عالم خلقت برهمة مشتاقان درک ظهور فرزندش تهنیت باد.

 
دانلود کتاب ره توشه مناجاتیان حاج علیرضا بکایی